چگونگی ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در کشور پرتغال و اخذ اقامت این کشور

امروزه افراد زیادی در کشور‌های سراسر جهان به‌دنبال اخذ اقامت دائم کشور پرتغال هستند. این کشور یکی از زیباترین، پیشرفته‌ترین و شاد‌ترین کشور‌های قاره اروپا به‌حساب می‌آید و سالانه مهاجرین زیادی را پذیرش می‌کند. یکی دیگر از راه‌هایی که افراد می‌توانند اقامت این کشور را دریافت کنند ثبت شرکت در پرتغال می‌باشد. هر فردی که توانایی تاسیس شرکت در این کشور را داشته باشد می‌تواند به‌راحتی به پرتغال مهاجرت کند و در این کشور اقامت داشته باشد.

قبل از تاسیس شرکت می‌بایست افراد اقداماتی را برای ثبت شرکت در پرتغال به‌انجام برسانند. پس از انجام مراحل ثبت تجاری شرکت در پرتغال، سفارت این کشور به فرد اقامت دائم پرتغال را اهدا خواهد کرد. شرکت‌هایی که در این کشور ثبت می‌شوند می‌بایست دارای برخی ویژگی‌ها باشند و حداقل یک یا چند سهامدار داشته باشند. به‌طور کلی شش نوع شرکت قابلیت ثبت شدن در کشور پرتغال را دارند. کشور پرتغال در سال‌های گذشته با رکود اقتصادی مواجه گردیده و به همین دلیل امکان اقامت دائم با ثبت شرکت در پرتغال، برای شهروندان کشور‌های دیگر فراهم شده است.

امکان ثبت کدام شرکت‌ها در کشور پرتغال وجود دارد؟

در کشور پرتغال به‌طور‌کلی امکان ثبت شش نوع شرکت وجود دارد. این شرکت‌ها از نظر تعداد شرکا، نوع فعالیت، حداقل سرمایه و … با یکدیگر تفاوت دارند. در زیر شرکت‌های قابل ثبت در کشور پرتغال را ذکر نموده‌ایم:

 • شرکت خصوصی

ثبت شرکت در پرتغال به‌طور خصوصی یکی از انواع شرکت‌هایی است که در کشور پرتغال قابل ثبت بوده و دارای حداقل دو موسس می‌باشد. ثبت شرکت خصوصی در این کشور بسیار آسان و سریع انجام می‌گیرد. هر شرکت خصوصی می‌بایست دارای ۵هزار یورو سرمایه باشد و تمام سهامداران آن نیز، وظیفه دارند که سرمایه خود را در اختیار شرکت قرار دهند. مجمع عمومی، سهامداران مدیر شرکت‌های خصوصی را انتخاب می‌نماید.

 • شرکت دولتی

ثبت شرکت در پرتغال به‌طور دولتی معمولاً توسط افرادی صورت می‌گیرد که سرمایه بسیار بالایی دارند. برای تاسیس شرکت دولتی در پرتغال نیاز به حداقل ۵۰هزار یورو سرمایه خواهد بود. در شرکت‌های دولتی می‌بایست پنج سهامدار فعالیت داشته باشند. مدیر این نوع شرکت‌ها نیز توسط هئیت مدیره تعیین می‌گردد.

 • شرکت مشارکت محدود

برای ثبت شرکت‌های مشارکت محدود در پرتغال می‌بایست دو شریک وجود داشته باشد. یکی از شرکا در خصوص تمام امور مربوط به شرکت مسئول خواهد بود؛ اما شریک دوم تنها چند مسئولیت محدود خواهد داشت.

 • شرکت مشارکت عمومی

در شرکت‌های مشارکت عمومی چندین شریک وجود دارد که می‌توانند در خصوص تمام امور مربوط به شرکت تصمیم گیری نمایند. همچنین شرکا در خصوص تمام امور شرکت دارای مسئولیت خواهند بود.

 • شرکت تک نفره

ثبت شرکت‌های تک نفره به آسان‌ترین شکل ممکن انجام می‌گیرد. این شرکت‌ها توسط یک نفر تاسیس و مدیریت می‌شوند و همان یک نفر در خصوص تمام امور شرکت، مسئول خواهد بود.

 • شرکت آنلاین

شرکت‌‌های آنلاین اعتبار بسیار کمی دارند و تنها برای مدت زمان ۹۰ روزه ثبت می‌گردد. پس از پایان این ۹۰ روز دوباره ثبت این نوع شرکت تمدید می‌شود. برای ثبت نمودن شرکت‌های آنلاین وجود تنها دو عضو یا شریک کافی خواهد‌بود. مراحل ثبت نمودن شرکت‌های آنلاین از طریق سیستم اسپات انجام شده و کاملاً آنلاین و غیر‌حضوری خواهد‌بود.

مزایای ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در پرتغال علاوه‌بر اینکه باعث دریافت اقامت دائم این کشور می‌شود، می‌تواند مزایای بسیار زیادی را نیز برای شخص تاسیس کننده شرکت، به‌همراه بیاورد. در زیر چند مورد از مهم‌ترین مزایای ثبت نمودن شرکت در این کشور را نام برده‌ایم:

 • بهره‌مند شدن شخص تاسیس‌کننده شرکت از قوانین تجاری
 • امکان افتتاح انواع حساب‌های بانکی برای افراد
 • دریافت پاسپورت پرتغال
 • اقامت دائم پس از گذشت پنج سال
 • سفر به تمام نقاط شینگن به صورت کاملاً آزادانه
 • عدم نیاز شرکای پرتغالی برای تاسیس و مالکیت شرکت
 • دریافت اقامت دائمی اروپا
 • دریافت اقامت و ویزای طلایی کشور پرتغال
مزایای ثبت شرکت در پرتغال

مراحل ثبت شرکت در پرتغال

برای ثبت شرکت در پرتغال، می‌بایست شخص برخی مراحل را به‌انجام برساند. این مراحل به‌هیچ‌عنوان سخت نبوده اما ممکن است مدتی زمان ببرند. در زیر مراحل ثبت شرکت در پرتغال را شرح داده‌ایم:

 • ابتدا می‌بایست فرد در کشور پرتغال یک پرونده در خصوص ثبت نمودن شرکت خود تشکیل دهد. سپس باید با وزارت امور خارجه و سازمان بازرگانی کشور پرتغال هماهنگ شود، این مراکز تائیدیه اجازه فعالیت تجاری فرد متقاضی را صادر می‌نمایند.
 • در مرحله دوم فرد می‌بایست با سفارت تماس بگیرد و برای مصاحبه به این مرکز رجوع کند. در مرحله بعد باید متقاضی برای خود و خانواده‌اش ویزای تایپ دی دریافت کند.
 • در این مرحله شخص می‌بایست نام شرکت را رزرو کند و آن را در سیستم شرکت‌های تجاری به ثبت برساند. حال باید متقاضی یک نماینده  قانونی برای خود در کشور پرتغال انتخاب نماید و اساسنامه‌ای را مبنی بر اطلاعات صاحبان شرکت تهیه کند. سپس می‌بایست شخص یک حساب بانکی با موجودی ۵هزار یورو برای شرکت خود در کشور پرتغال افتتاح نماید.
 • در مرحله آخر فرد می‌بایست برای فعالیت شرکت خود چند مجوز دریافت کند و تائیدیه وزارت بازرگانی این کشور را دریافت کند. پس از دریافت این تائیدیه نام شرکت ثبت خواهد‌ شد.

نکته: اگر شرکتی که توسط متقاضی به ثبت می‌رسد طی پنج سال عملکرد تجاری مثبتی داشته باشد، کشور پرتغال به شخص اقامت و تابعیت دائم اهدا خواهد کرد. در این صورت فرد هم می‌تواند در این کشور فعالیت کاری داشته باشد و هم می‌تواند فعالیت تجاری خود را ادامه دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *