دریافت گواهینامه رانندگی در پرتغال برای ایرانیان

دریافت گواهینامه رانندگی در پرتغال برای ایرانیان

گواهینامه رانندگی پرتغالی و اعتبار آن

پرتغال بدون شک یکی از کشور‌های پیشرفته در اروپا می‌باشد. این کشور برای تمام مهاجرین خود از سرتاسر جهان گواهینامه رانندگی صادر می‌کند. شاید شما نیز شنیده باشید که می‌توان گواهینامه برخی کشور‌ها را در پرتغال ترجمه نمود. این یعنی این گواهینامه‌ها در کشور پرتغال معتبر هستند و پس از ترجمه دیگر متقاضی نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی ندارد. اما گواهینامه برخی از کشور‌ها در پرتغال معتبر نیست و فرد باید برای زندگی در این کشور اقدام به اخذ گواهینامه پرتغالی نماید. همچنین گواهینامه‌های بین‌المللی نیز تنها شش ماه در این کشور اعتبار دارند. گواهینامه رانندگی پرتغالی بدون شک‌ یکی از معتبر‌ترین گواهینامه‌ها در جهان به‌شمار می‌رود.

این نوع گواهینامه در تمام کشور‌های جهان معتبر است. برای مثال اگر شما در پرتغال گواهینامه دریافت کنید، می‌توانید از آن در کشور آلمان نیز استفاده کنید. معمولاً اولین سوال مهاجرین، مدت زمان اعتبار گواهینامه رانندگی پرتغالی می‌باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم گواهینامه رانندگی پرتغالی ۱۵سال اعتبار دارند و پس از آن نیز می‌بایست تمدید شوند. شما برای دریافت این نوع گواهینامه می‌بایست حداقل ۱۸سال سن داشته باشید.

چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی برای ایرانیان  در پرتغال

پرتغال یک کشور اروپایی نسبتاً پیشرفته و پر از جاذبه‌های گردشگری می‌باشد. در این کشور ایرانیان زیادی اقامت داشته و زندگی می‌نمایند. ایرانیان مقیم کشور پرتغال برای رفع نیاز‌های روزانه خود به استفاده از وسایل نقلیه شخصی نیاز خواهند داشت. از این رو نیاز است که ایرانیان مقیم این کشور نیز اقدام به دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی نمایند.

اگر افراد قبلاً از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا گواهینامه دریافت کرده باشند، می‌توانند از آن در پرتغال نیز استفاده کنند. در واقع تمامی گواهینامه‌های صادره از ملت‌هایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، در کشور پرتغال معتبر خواهند بود. اما اگر ایرانیان بخواهند گواهینامه رانندگی پرتغالی دریافت کنند، این کار تنها با انجام چند مرحله امکان‌پذیر است. در زیر مراحل دریافت گواهینامه در کشور پرتغال را شرح داده‌ایم:

 • شرکت در کلاس آموزش رانندگی

در مرحله اول شخص متقاضی  می‌بایست در یک آموزشگاه رانندگی در پرتغال ثبت‌نام نماید. سپس باید حداقل سی و دو ساعت در کلاس‌های رانندگی شرکت نماید.

 • شرکت در آزمون رانندگی

پس از گذراندن دوره‌های آموزشی فرد می‌بایست در آزمون رانندگی شرکت نماید. این آزمون شامل سه بخش تئوری، فنی وعملی می‌شود.

 • پرداخت هزینه و ارائه برخی مدارک

در مرحله بعد فرد می‌بایست هزینه ۱۸۰۰یورویی صدور گواهینامه رانندگی پرتغالی را به آموزشگاه مربوطه پرداخت نماید. سپس آموزشگاه برخی مدارک را از متقاضی دریافت و گواهینامه او را صادر می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی ایرانیان در پرتغال

ایرانیان برای دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی می‌بایست دارای برخی مدارک باشند. در واقع آموزشگاه برای صدور گواهینامه به این مدارک نیاز خواهد داشت. در زیر مدارک مورد نیاز اخذ گواهینامه رانندگی در پرتغال را نام برده ایم:

 • گواهی سلامت روان و ذهنی
 • گواهی چشم پزشکی
 • برگه گروه خونی آزمایشگاه
 • شناسنامه
 • برگه اقامت دائم
 • ۹قطعه عکس پرسنلی
 • آدرس دقیق محل اقامت
 • کد پستی محل اقامت
 • گواهی پایان‌دوره آموزشی

پس از اینکه این مدارک به آموزشگاه رانندگی مورد نظر تحویل داده شوند، به خوبی مورد برسی قرار می‌گیرند. سپس آموزشگاه مربوطه هماهنگی‌های لازم را با سفارت انجام داده و گواهینامه رانندگی ایرانیان را صادر می کنند.

قوانین رانندگی در پرتغال
پس از دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی رعایت کدام قوانین الزامی است؟

مهاجرین مقیم کشور پرتغال پس از دریافت گواهینامه‌های رانندگی خود می‌بایست برخی قوانین را رعایت کنند. عدم رعایت این قوانین می‌توانند باعث جریمه خودروی آن‌ها در پرتغال شود. اغلب این جریمه‌ها بسیار سنگین هستند. به همین دلیل باید دقت داشته باشید که از این قوانین تخلف نکنید.

 قوانینی که پس از دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی خود باید رعایت کنید، به شرح زیر می‌باشند:
 • شما حتماً می‌بایست برگه بیمه‌نامه خود را که در پرتغال دریافت کرده‌اید به شیشه خودروی خود بچسبانید.
 • در پرتغال شما نباید کودکانی که قدشان زیر ۱۵۰cm است را در صندلی جلوی خودرو سوار کنید. این کودکان تنها می‌توانند در صندلی عقب سوار شوند.
 • چنانچه خودرویی که پس از دریافت گواهینامه قصد استفاده از آن را دارید خریده باشید که هیچ مشکلی وجود ندارد. اما اگر توان مالی خرید خودرو را ندارید می‌توانید آن را اجاره کنید. مطابق قوانین برای اجاره خودرو و موتور سیکلت شما می‌بایست حداقل ۲۳سال سن داشته باشید.
 • شما به عنوان یک راننده در کشور پرتغال موظف هستید که گواهینامه خود را همواره به همراه داشته باشید.
 • استفاده نکردن از تلفن همراه، بستن کمربند ایمنی و پارک نکردن خودرو در مکان‌های ممنوع نیز از دیگر قوانین رانندگی در پرتغال می باشند.

دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی برای ایرانیان چقدر طول می‌کشد؟

برای دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی اغلب شما به مدت زمان زیادی نیاز ندارید. در ابتدا شما می‌بایست مدت زمان ده تا پانزده روز در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید. سپس جمع‌آوری مدارکی مانند گواهی چشم پزشکی و سلامت روان و جسمی نیز می‌تواند تا یک ماه زمان ببرد.

اما صادر کننده گواهینامه رانندگی پرتغالی شما اداره راهنمایی و رانندگی و آموزشگاه مربوطه می‌باشند. بررسی مدارک و صدور گواهی در این مراکز می‌تواند تا یک ماه زمان ببرد. پس اگر قصد مهاجرت به پرتغال را دارید بهتر است برای دریافت گواهینامه خود از دو ماه قبل اقدام کنید.

برای سفر چند ماهه به پرتغال دریافت کدام یک از گواهینامه رانندگی پرتغالی و بین‌المللی مناسب‌تر است؟

سالانه افراد زیادی برای سفر به کشور پرتغال اقدام می‌نمایند. این سفر‌ها می‌تواند کلاً چند روز زمان ببرد،  که در این صورت فرد نیاز به دریافت گواهینامه رانندگی پرتغالی ندارد. اما گاهی پیش می‌آید که فرد برای یک سفر تفریحی یا کاری و . ..چند ماه در پرتغال اقامت دارد. در این صورت قطعاً فرد به گواهینامه رانندگی پرتغالی نیاز خواهد داشت. حال سوال اینجاست که در اینگونه شرایط کدام نوع گواهینامه برای افراد مناسب‌تر است؟ که پاسخ بسیار ساده است.

در این صورت پیشنهاد می‌شود اگر سفر فرد کمتر از شش ماه است اقدام به دریافت گواهینامه بین‌المللی نماید. گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی به شما این امکان را می‌دهند که تا شش ماه در این کشور امکان رانندگی داشته باشید. اما اگر سفرتان بیش از شش ماه طول می‌کشد مجبور به اخذ گواهینامه رانندگی پرتغالی خواهید بود. این به این دلیل است که اعتبار گواهینامه بین‌المللی تنها شش ماه است و قابلیت تمدید مجدد ندارد. از این رو شما می‌بایست اقدام به دریافت گواهینامه رسمی کشور پرتغال نمایید. در این صورت اعتبار گواهینامه شما موقتی می‌باشد. یعنی پس از پایان سفر گواهینامه رانندگی شما باطل می شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. البته سفر‌ها معمولاً کمتر از شش ماه است و همان گواهینامه بین المللی کافی خواهد بود.

تیم مهاجرتی دکتر مهدی زاده شرایط اقامت دائمی و موقت شما را با بهترین خدمات فراهم می‌نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *