جرایم رانندگی در کشور پرتغال

جرایم رانندگی در کشور پرتغال

جرایم رانندگی در پرتغال بر چه اساس محاسبه می‌شوند؟

جرایم رانندگی به جریمه‌هایی گفته می‌شود که برای تخلفات رانندگی در نظر گرفته می‌شوند. به توضیح ساده‌تر در‌حین رانندگی رعایت قوانین الزامی است. چنانچه فردی خلاف قوانین عمل کند مرتکب تخلف در رانندگی شده است. در‌این‌صورت فرد مطابق قانون جریمه می‌شود. در هر کشوری برای تخلفات رانندگی جریمه‌های مختلفی در‌نظر گرفته شده است.

در‌واقع میزان جرایم رانندگی در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است. در کشور پرتغال نیز که یک کشور اروپایی است، هر نوع تخلف در رانندگی شامل جریمه متفاوتی می‌شود. جرایم مربوط به رانندگی در این کشور بر‌اساس نوع تخلف، دفعات تکرار آن و موارد از این قبیل محاسبه می‌شوند. برای مثال مطابق قوانین رانندگی این کشور،  رانندگان می‌بایست همواره گواهینامه رانندگی خود را به‌همراه داشته باشند. حال اگر فردی از این قانون تخلف کند جریمه در نظر گرفته شده برای او تعیین می‌شوند.

اما گاهی ممکن است فرد این تخلف را بارها تکرار کند. در کشور پرتغال اگر فردی تا هفت‌بار از به همراه داشتن گواهینامه حین رانندگی امتناع کند، علاوه بر جریمه سنگین‌تر ممکن است مجازات حبس و …نیز برای او در نظر گرفته شود. پس در پاسخ کلی می‌توان گفت که میزان جرایم مربوط به رانندگی بستگی به نوع تخلف، تکرار آن و …دارد.

جرایم رانندگی تعیین شده برای سرعت غیر‌مجاز رانندگان در پرتغال

سرعت غیر‌مجاز یکی از انواع تخلف‌‌ها در رانندگی به‌شمار می‌رود. سرعت غیر‌مجاز در همه کشور‌ها به‌عنوان تخلف در رانندگی به‌حساب می‌آید. این تخلف می‌تواند باعث پدید آمدن تصادفات زنجیره‌ای و بروز خسارت‌های زیادی شود. در کشور پرتغال برای این تخلف جریمه‌های متفاوتی در‌نظر گرفته شده است. جرایم رانندگی مربوط به سرعت غیر‌مجاز در پرتغال، اغلب بسیار سنگین هستند.

جرایم رانندگی در مستی در پرتغال

رانندگی در مستی و در‌حالتی که الکل، مشروب و …مصرف کرده‌اید در پرتغال مجاز ‌اشد. گاهی مامورین راهنمایی و رانندگی این کشور به رانندگان مشکوک شده و از آن‌ها تست الکل می‌گیرند. این به این دلیل است که متوجه شوند راننده در حالت مستی رانندگی نموده است. در صورتی که فرد در حالت مستی در کشور پرتغال رانندگی کند، مطابق قانون ۱۲۵۰یورو جریمه می‌شود.

علاوه‌بر در نظر گرفتن جرایم رانندگی در مستی برای راننده، گواهینامه او نیز به تعلیق در می‌آید. حالت تعلیق گواهینامه بین‌المللی یا پرتغالی راننده نیز می‌تواند تا یک سال زمان ببرد. میزان الکل در خون راننده نباید از ۴۹/۰بیشتر باشد. در‌صورتی که از این مقدار بیشتر باشد جرایم رانندگی در مستی برای او در‌نظر گرفته می‌شود. اگر میزان الکل موجود در خون رانندگان چند برابر حد مجاز باشد، جریمه آن‌ها نیز دو برابر خواهد شد. یعنی جریمه رانندگی در مستی برای آن ها ۲۵۰۰یورو خواهد‌بود.

علاوه‌بر‌این رانندگی در حالت مستی باعث درج پوینت منفی در گواهینامه رانندگان خواهد شد. در صورت چند برابر بودن میزان الکل در خون راننده، مدت زمان تعلیق گواهینامه او نیز از یک سال به چند سال افزایش می‌یابد. اگر مرتکب این تخلف رانندگی در کشور پرتغال شوید، علاوه‌بر تمام جرایم گفته شده در بالا، امکان دارد به یک سال زندان نیز محکوم گردید.

 سایر جرایم رانندگی در کشور پرتغال

در بالا جرایم مربوط به دو نوع از رایج‌ترین تخلف‌های رانندگی در پرتغال را شرح دادیم. اما تخلفات رانندگی و جرایم آن‌ها در پرتغال تنها به همین موارد ختم نمی‌شود. در این کشور تخلفات زیادی تعیین و برای آن‌ها جرایم رانندگی مختلفی در نظر گرفته شده است. در زیر سایر جرایم رانندگی در پرتغال برای تخلفات مختلف را نام برده‌ایم:

 • اگر خودروی خود را در مکان‌های ممنوع پارک کنید مابین ۳۰ تا ۱۵۰ یورو جریمه می‌شوید.
 • عدم استفاده از کمربند‌ایمنی در زمان رانندگی می‌تواند از ۱۲۰تا ۶۰۰یورو جریمه داشته باشد.
 • اگر یک موتور‌سوار در پرتغال در حین رانندگی از کلاه‌ایمنی استفاده نکند، از ۶۰تا ۳۰۰یورو جریمه می‌شود.
 • استفاده از تلفن‌همراه حین رانندگی در پرتغال از ۱۲۰تا ۶۰۰یورو جریمه دارد.
 • همراه نداشتن گواهینامه رانندگی در پرتغال نیز مابین ۶۰تا ۳۰۰یورو جریمه خواهد داشت. این تخلف در‌صورت تکرار می‌تواند برای راننده مجازات حبس نیز به‌همراه داشته باشد.
قوانین مهم رانندگی در کشور پرتغال

برای جلوگیری از تخلف و تعیین جرایم رانندگی در پرتغال برخی قوانین تعیین شده‌اند. همه رانندگان موظف به تابعیت و اجرای این قوانین می‌باشد. قوانین مهم رانندگی در کشور پرتغال به شرح زیر می‌باشند:

 • شما می‌بایست برای رانندگی در پرتغال حداقل هجده سال سن داشته باشید. تا قبل از این سن به شما گواهینامه اهدا نمی‌شود. اگر اقدام به رانندگی بدون گواهینامه نمایید نیز، مرتکب جرم شده‌اید.
 • همه رانندگان و مسافران آن‌ها ملزم به استفاده از کمربند ایمنی می‌باشند. در صورت عدم استفاده و رویت توسط ماموران راهنمایی و رانندگی، مطابق قانون راننده جریمه خواهد شد.
 • دارا بودن جلیقه نجات و مثلث خطر برای همه خودروها الزامی است. به همراه داشتن این دو مورد می‌تواند از بروز حوادث مختلف حین رانندگی جلوگیری کند.  
 • به‌همراه داشتن گواهینامه الزامی است. همانطور که در بالا گفتیم اگر گواهینامه شما در زمان رانندگی همراهتان نباشد، علاوه بر جریمه ممکن است مجازات زندان نیز برایتان در نظر گرفته شود.
 • شما مجاز به استفاده از تلفن‌همراه در حین رانندگی نیستید. اما می‌توانید با استفاده از هندزفری با تلفن همراه خود صحبت کنید.
 • بیمه نمودن ماشین توسط رانندگان الزامی می‌باشد. در‌صورتی که خودرو بیمه نباشد راننده جریمه می‌شود. علاوه‌بر‌این اگر در حین رانندگی تصادفی رخ دهد علاوه‌بر جریمه پرداخت خسارت‌های ناشی از تصادف نیز بر‌عهده راننده است.
 • کودکان زیر ۱۲سال نباید در صندلی جلوی خودرو سوار شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *