فنگ‌شویی در چیدمان

فنگ‌شویی چیست؟

حتما شما نیز کم و بیش نام فلسفه فنگ‌شویی‌  را شنیده‌اید، اما با مفهوم اصلی آن به خوبی آشنایی ندارید.‌این  فلسفه در واقع یک علم چینی است که تاریخچه‌ای دیرینه دارد. اگر بخواهیم ‌این علم را به صورت لغتی بیان کنیم باید بگوییم که به معنای باد و آب است. شاید در ابتدا باد و آب مفهوم خاصی را به ما نرساند. اما چینی‌ها بر‌این باور بوده‌اند که باد و آب اولین عواملی هستند که زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. نام دیگر‌این فلسفه چینی زمین‌خوانی به معنای  نوعی رمالی است. در فلسفه کهن زمین‌خوانی قواعد و اصول زیادی وجود دارد.

 در‌این فلسفه باستانی زمین به عنوان‌اینه آلگوی آسمان به حساب  می‌آید. حال هر نوع تحولی که قرار باشد در کره خاکی اتفاق بیفتد، باید با‌این الگو کاملا همخوانی و هماهنگی داشته باشد.‌ در واقع چینی‌های باستان بر‌این باور بوده‌اند که چیدمان محلی که در آن زندگی می‌کنیم، انرژی‌های مختلفی را به ما منعکس می‌کند. حال بر اساس ‌این فلسفه و قوانین آن، باید چیدمان به گونه‌ای باشد که انرژی خوب و مثبتی را به سمت ما ارتعاش دهد.

اگر‌این انرژی به ما منعکس شود می‌تواند باعث شود که ما در زندگی ثروت، موفقیت، سلامتی و …را جذب نماییم. قوانین فنگ‌شویی‌ در چیدمان انواع مختلفی دارند. اما به طور کلی ‌این علم کهن بر جهت مناسب، اشکال مناسب و رنگ مناسب چیدمان بسیار تاکید دارد. علم زمین‌خوانی مربوط به دوران سلسله تنگ کشور چین است. برخی از باستان شناسان و مورخان بر‌این باورند که علم زمین‌خوانی  دو هزار سال قدمت دارد. اما برخی دیگر نیز قدمت علم زمین‌خوانی را چهار هزار سال تخمین زده‌اند.

قوانین فنگ‌شویی‌ در چیدمان

علم زمین‌خوانی بیشتر بر روی چیدمان منزل، محیط کار و… تمرکز دارد. در‌این علم قوانین مختلفی در خصوص روش و نحوه چیدمان محیط مطرح شده است. در زیر چند مورد از مهم‌ترین قوانین زمین‌خوانی در خصوص چیدمان را نام برده‌ایم:

 • استفاده از گل و گیاه در چیدمان

در چیدمان منزل خود از گل و گیاه استفاده کنید. گل و گیاه را لابه‌لای چیدمان و وسایل منزل خود قرار دهید. گیاهان انرژی بسیار مثبتی را به شما منعکس می‌کنند.

 • چیدمان منظم راهرو‌ها

چیدمان راهروی منزل شما بسیار مهم است. راهروی منزل به هیچ عنوان نباید شلوغ و نامنظم باشد. سعی کنید لوازم اضافه را از‌این قسمت خانه خارج کنید. کفش‌هایی که در راهرو قرار می‌دهید را، به طور منظم و مرتب درون جا  کفشی بچینید. طبق قوانین فنگ‌شویی‌ در حوزه چیدمان، چیدمان راهرو نباید به هم ریخته و شلوغ باشد.

 • عدم قراردادن‌اینه جلوی درب ورودی

مطابق قوانین علم زمین‌خوانی مقابل درب منزلتان نباید هیچ آینه‌ای نصب شود. قرار دادن آینه مقابل درب ورودی اشتباه است و باعث دفع انرژی‌های مثبت می‌شود. به عنوان مثال انرژی‌های مثبتی که از درب ورودی وارد منزل می‌شوند، پس از معنکس شدن در‌اینه دفع شده و خارج خواهند شد.

 • تمیز بودن و مرتب بودن چیدمان طبقه همکف

طبق علم کهن زمین‌خوانی طبقه همکف شما، باید چیدمان مرتب تری نسبت به دیگر طبقات داشته باشد. لوازم و وسایل طبقه همکف را کاملا مرتب بچینید و از شلوغی در‌این قسمت بپرهیزید. در قوانین فنگ‌شویی‌ تمامی ‌چیدمان و وسایل طبقه همکف باید کاملا تمیز باشد. پس بهتر است هر روز‌این قسمت را گردگیری کنید.

 • استفاده از رنگ‌ها در چیدمان مطابق اصول فنگ‌شویی‌

فلسفه زمین‌خوانی در خصوص چیدمان قوانین مختلفی را بیان نموده است.‌این علم رنگ چیدمان را نیز بسیار مهم دانسته است. در نتیجه مطابق اصول ‌این فلسفه استفاده از رنگ‌های مناسب در چیدمان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

فنگ‌شویی در چیدمان

در زیر رنگ‌های پیشنهاد شده توسط فلسفه زمین‌خوانی برای چیدمان را نام برده‌ایم:

 • قرمز

قرمز بدون شک یکی از پرطرفدار‌ترین رنگ‌ها در چیدمان به حساب  می‌آید. بر اساس اصول علم زمین‌خوانی قرمز رنگی است که شادی، عشق و سرزندگی را برایتان به ارمغان می‌آورد. از‌این رنگ در قسمت‌های مختلف چیدمان خانه استفاده کنید. معنای رنگ قرمز در فنگ‌شویی‌ آتش است. توجه داشته باشید که رنگ‌ قرمز چیدمان در محیط‌هایی از خانه که آتش در آن‌ها وجود دارد، نباید استفاده شوند. به عنوان مثال از‌این رنگ در آشپزخانه که گاز وجود دارد، و کنار شومینه‌ها استفاده نکنید.

 • زرد

رنگ زرد یکی دیگر از رنگ‌های پیشنهاد شده توسط علم زمین خوانی، برای استفاده در چیدمان است.‌این رنگ بهتر است در چیدمان محیط کاری شما استفاده شود. به‌این دلیل که بنا به اصول علم زمین خوانی، رنگ زرد باعث توسعه کار و پیشرفت شغلی شما ‌خواهد شد. پس از‌این رنگ در چیدمان محل کار خود استفاده نمایید، تا انرژی مثبت آن را دریافت کنید.

 • سبز

رنگ سبز را مطابق قوانین زمین‌خوانی، می‌توانید در اکثر قسمت‌های منزل استفاده نمایید. استفاده از‌این رنگ باعث جذب انرژی رشد، آرامش، تعادل و سلامتی می‌شود.‌این رنگ برای پذیرایی و آشپزخانه  منزل شما بسیار مناسب است.

 • آبی

رنگ آبی در فنگ‌شویی‌ نماد صلح، آرام بودن و آسایش است. از‌این رنگ در چیدمان تمامی‌اتاق خواب‌های منزل خود استفاده کنید.

اصول فنگ‌شویی‌ برای چیدمان مبل

در قوانین علم زمین‌خوانی چیدمان مبلمان  نیز بسیار مهم تلقی شده است. شما باید مبلمان را به گونه‌ای در محیط قرار دهید، که انرژی مثبت را به شما منعکس کنند. در واقع در علم زمین‌خوانی بیان شده است که چیدمان صحیح مبل در خانه، می‌تواند باعث جذب ثروت، سلامتی ‌و رفاه شود.

در زیر اصول علم زمین‌خوانی برای چیدمان مبل را بیان نموده‌ایم:
 • قرار دادن مبلمان به گونه‌ای که پشت آن‌ها به درب ورودی باشد نادرست است‌. شما باید مبلمان را مشرف به درب‌های ورودی خانه بچینید.
 • امروزه چیدن مبلمان به شکل ال در‌ایران بسیار مد بوده و در اکثر خانه‌ها اجرا می‌شود. اما مطابق اصول فنگ‌شویی‌‌این کار صحیح نیست مبلمان بهتر است به شکل دایره یا Uشکل چیده شوند.
 • در قوانین علم زمین‌خوانی آمده است که، پنجره‌ها منبع جذب و ورود انرژی به خانه هستند. به همین دلیل شما به هیچ عنوان نباید مبلمان خود را به گونه‌ای بچینید، که مقابل پنجره‌ها قرار گیرند. به‌این دلیل که قرار دادن مبل جلوی پنجره باعث دفع انرژی‌های مثبت خواهد شد.
 • در فلسفه زمین‌خوانی قرار دادن مبل به گونه که چسبیده به دیوار باشد غلط است. شما باید مبلمان خود را به گونه‌ای بچینید که حداقل نیم متر از دیوار فاصله داشته باشند. به‌این دلیل که چیدن مبل چسبیده به دیوار ممکن است باعث بدشانسی شود.
 • اصل دیگر فنگ‌شویی‌ در رابطه با چیدن مبلمان، تعداد آن‌ها است. شما باید مبلمانی را در خانه خود بچینید که با متراژ خانه تناسب داشته باشد. برای مثال اگر متراژ کمی ‌دارید از یک دست مبلمان و اگر متراژ بیشتری دارید، می‌توانید از چند دست مبل استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *