چگونه بورسیه تحصیلی پرتغال بگیرم؟

چگونه بورسیه تحصیلی بگیرم؟

بورسیه تحصیلی پرتغال چیست؟

امروزه تحصیل در دانشگاه‌ های پرتغال می تواند برای  دانشجویان کشور‌های دیگر یک رویا به‌حساب بیاید. همان‌طور که می‌دانید دانشگاه های پرتغال در سطح جهانی بسیار معتبر و مدارک صادره از طرف آن‌ها نیز قابل قبول در تمامی کشور‌ها است. اما از آنجایی که پرتغال یک کشور گران اروپایی است، هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های آن نیز نسبتاً بالا است. در این کشور شما باید برای تحصیلات خود در هر مقطعی هزینه زیادی پرداخت کنید. از‌این‌رو شرایط برای دانشجویان کمی سخت می‌شود. در اینجا تنها چیزی که به کمک دانشجو می‌آید  بورسیه تحصیلی پرتغال می‌باشد.

با دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال می‌توانید بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیل را پرداخت نمایید. دانشگاه‌های پرتغال  در تمامی مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا و … به دانشجو بورسیه تحصیلی اهدا می‌کنند. در‌صورتی‌که فردی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال شود، در اکثر موارد هزینه تحصیل او توسط دولت پرداخت خواهد شد. همه دانشجویان خارجی می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی در پرتغال اقدام نمایند. اما بورسیه تحصیلی پرتغال به سادگی به دانشجویان پرداخت نمی‌شود.

دانشجو برای دریافت بورسیه می‌بایست نمرات عالی  و سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد. البته به افراد با نمرات متوسط  نیز بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد. اما افرادی که نمرات و معدل عالی دارند، آسان‌تر می‌توانند به بورسیه‌های تحصیلی دست یابند. هم‌چنین در کشور پرتغال دانشجویانی که شرایط مالی ضعیف‌تری دارند، برای دریافت بورسیه در اولویت‌تر می‌باشند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال

برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در کشور پرتغال دانشجو می‌بایست دارای برخی شرایط باشد. این شرایط باعث می‌شوند که دانشجو بتواند در کوتاه‌ترین زمان بورسیه خود را دریافت کند. در زیر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال را نام برده‌ایم:

 • دارا بودن رزومه تحصیلی عالی

در اولین مرحله شما می‌بایست رزومه تحصیلی بسیار عالی داشته باشید. معدل و ریز نمرات شما باید در سطح بالایی باشند. این اولین شرط دریافت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال است. در پرتغال به اکثر افرادی که در این کشور معدل بالا در مقاطع دبیرستان، لیسانس و … دارند، به‌سادگی بورسیه تعلق می‌گیرد.

 • دارا بودن مدرک زبان

دارا بودن مدرک زبان یکی از شروطی است که شانس شما را برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی بسیار بالاتر می‌برد. اگر دارای مدرک زبان انگلیسی باشید و نمرات زبان عالی داشته باشید قطعاً موفق به دریافت بورسیه خواهید شد. همچنین دارا بودن مدارک زبان‌های دیگر نیز می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند.

 • دارا بودن یک مهارت خاص

یکی دیگر از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال دارا بودن یک مهارت خاص می‌باشد. این مهارت می‌تواند در زمینه‌های اجتماعی، مطالعاتی، تکنولوژی و … باشد. برای مثال دانشجویی که دارای مهارت کامپیوتری است، یکی از شروط دریافت بورسیه تحصیلی را دارد. از‌این‌رو بسیار ساده‌تر می‌تواند بورسیه خود را اخذ نماید. همچنین بررسی مهارت‌های خاص دانشجویان برای اهدای بورسیه نیز توسط دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مواردی که در بالا گفته شد شرایط دریافت بورسیه می‌باشند. هر دانشجویی که دارای سه مورد بالا باشد قطعاً می‌تواند تمام هزینه‌های تحصیلش را به‌واسطه بورسیه تامین کند. اما افرادی که شرایط  بالا را ندارند نیز می‌توانند بورسیه بگیرند. اما مراحل دریافت بورسیه برای آن‌ها کمی دشوار خواهد بود.

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال و مدارک مورد نیاز آن

برای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال افراد می‌بایست در دانشگاه یا مقطع دبیرستان نمرات عالی کسب کنند. سپس نمرات و رزومه خود را معادل‌سازی کنند. در‌صورتی‌که واجد شرایط باشند می‌توانند از دانشگاه خود درخواست بورسیه نمایند. دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند قبل از ورود به دانشگاه نیز اتفاق بیفتد.

 در برخی موارد دانشجو قبل از ورود به دانشگاه به علت دارا بودن یک مهارت خاص، رزومه تحصیلی عالی در مقطع دبیرستان و … می‌تواند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کند. اما در هر دو حالت افراد می‌بایست برخی مدارک را برای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال به دانشگاه خود ارائه نمایند. در زیر مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال را نام برده ایم:

 • توصیه‌نامه
 • گواهی بیمه سلامت
 • مدرک زبان
 • کپی مدارک تحصیلی در تمامی مقاطع
 • لیست رشته‌های تحصیلی و نمرات
 • فیش حقوقی پدر و مادر
 • عکس پاسپورتی
 • شناسنامه دانشجو
 • فرم درخواست بورسیه
مزایای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال

دریافت بورسیه تحصیلی در پرتغال می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای دانشجویان به‌همراه داشته باشد. این مزایا باعث شده‌اند که درخواست‌ها برای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال افزایش یابد. در زیر مهم‌ترین مزایای دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال را نام برده‌ایم:

 • با دریافت بورسیه تحصیلی شما هیچ محدودیتی در انتخاب رشته نخواهید داشت. یعنی شرط دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور تحصیل در رشته خاصی نیست.
 • برای دریافت بورسیه و پس از آن نیازی به یادگیری زبان پرتغالی ندارید.
 • اخذ بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال پروسه بسیار ساده‌ای دارد. تمامی مراحل دریافت بورسیه می‌تواند در مدت زمانی بسیار کوتاه انجام شود. تیم مهاجرتی دکتر مهدی زاده در کمترین زمان از بهترین دانشگاه‌های پرتغال برایتان بورسه تحصیلی می‌گیرد.
 • با دریافت بورسیه تحصیلی در پرتغال می‌توانید در برترین دانشگاه‌ها با کیفیت عالی آموزشی تحصیل کنید.
 • در زمان استفاده از بورسیه تحصیلی خود می توانید اقامت دائم پرتغال را نیز دریافت کنید.
 • در زمان استفاده از بورسیه تحصیلی می‌توانید شاغل باشید.
 • با دریافت بورسیه امکان ورود شما به دیگر کشور‌های اروپایی آسان‌تر می‌شود.
 • دانشگاه‌های پرتغال از امکانات زیادی برخوردار هستند. با دریافت بورسیه می‌توانید به صورت رایگان از این امکانات استفاده کنید.
 • اگر قبل از مهاجرت به پرتغال بتوانید با معادل‌سازی نمرات خود، بورسیه دریافت کنید؛ دریافت گذرنامه این کشور نیز برایتان بسیار ساده‌تر خواهد بود.

آیا با دریافت بورسیه تحصیلی پرتغال، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رایگان است؟

رایگان بودن یا نبودن تحصیل در پرتغال پس از دریافت بورسیه تحصیلی یکی از سوالاتی است که اغلب در ذهن افراد مطرح می‌شود. حال در پاسخ به این سوال می‌بایست بگوییم بورسیه تحصیلی پرتغال انواع مختلفی دارد. یعنی هر دانشجو با‌توجه به نوع رشته تحصیلی، شرایط مالی، نمرات و … خود می‌تواند یکی از انواع بورسی‌های تحصیلی پرتغال را دریافت کند. در برخی موارد که دانشگاه صلاح بداند تمام هزینه‌های تحصیل دانشجو به واسطه اهدای بورسیه تحصیلی توسط دولت پرداخت می‌شود.

در این صورت دانشجو می‌تواند به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه‌ای در دانشگاه‌های این کشور تحصیلات خود را ادامه دهد. اما شانس دریافت چنین بورسیه‌ای برای دانشجویان در مقطع دکترا بیشتر است.  اما دانشجویانی که در مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد هستند نیز می‌توانند بورسیه دریافت کنند. اما مبلغ بورسیه آن ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. میزان بورسیه پرداختی با‌توجه به مقطع تحصیلی و رزومه دانشجو تعیین می‌شود.

از این رو گاهی ممکن است بورسیه تحصیلی پرتغال تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجو را تامین کند. پس در‌نتیجه می‌توان گفت که دریافت بورسیه تحصیلی گاهی تامین کننده تمامی هزینه‌های تحصیل دانشجو می‌باشد. اما گاهی نیز تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل او رایگان می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *