قوانین اخذ اقامت و تابعیت پرتغال برای بازنشستگان خارجی

قوانین اخذ اقامت و تابعیت پرتغال برای بازنشستگان خارجی

قوانین و شرایط اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال

پرتغال یک کشور با سواحلی زیبا، سطح کیفیت زندگی بالا و مردمی‌متمدن است. در سال‌های اخیر این کشور پذیرای مهاجران بسیار زیادی از سراسر کشور بوده است. دریافت اقامت  بازنشستگی و تابعیت کشور پرتغال امروزه بسیار مورد توجه است. این کشور از هر نظر شرایط بسیار خوبی را برای بازنشستگان مهاجر فراهم می‌کند. همین دلیل باعث گردیده است که بازنشستگان دیگر کشور‌ها تمایل زیادی به اخذ اقامت و تابعیت این کشور داشته باشند.

 بازنشستگان در هر کشوری دارای یک حقوق ثابت می‌باشند. حقوق بازنشستگان در کشور‌های مختلف متفاوت خواهد بود. اما برای اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال باید افراد بازنشسته در ماه حداقل، ۵۵۰یورو حقوق ثابت دریافت کنند.  یعنی اگر حقوق آن‌ها کمتر از این مقدار باشد، نمی‌توانند برای اخذ اقامت در این کشور اقدام نمایند. افراد بازنشسته پس از ورود به کشور پرتغال این امکان را دارند که، برای اخذ اقامت خانواده خود نیز تلاش کنند. برای مثال فرد می‌تواند به همراه خود همسر، فرزندان و‌…را نیز را وارد پرتغال کند.

 افراد برای اینکه بتوانند اقامت بازنشستگی خود در کشور پرتغال را دریافت کنند باید، ویزای بازنشستگی این کشور را دریافت نمایند. اما علاوه بر حقوق ثابت فرد بازنشسته باید اثبات کند، که در ماه حدود ششصد یورو درآمد ثابت دارد. این درآمد می‌تواند  از طریق مواردی مثل اجاره بهای املاک، سود بانکی و… به دست فرد بازنشسته برسد. از دیگر قوانین و شرایط اخذ اقامت برای بازنشستگان خارجی در پرتغال اثبات توان مالی برای حداقل ۱۲ماه زندگی در این کشور است.

نحوه اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال چگونه است؟

برای اخذ اقامت‌ و تابعیت کشور پرتغال بازنشستگان خارجی باید، اقدام به دریافت ویزای بازنشستگی این کشور نمایند. ویزای بازنشستگی این کشور معروف به ویزای D7 است. برای دریافت این ویزا ابتدا قوانین گفته در بالا باید اجرا شوند؛ و متقاضی شرایط لازم را داشته باشد. سپس فرد بازنشسته برای اخذ اقامت و تابعیت پرتغال ابتدا باید به سفارت پرتغال در کشوری که ساکن آن است، رجوع نماید.

سپس درخواست خود را برای اخذ اقامت و دریافت ویزای D7 ثبت نماید. سفارت شرایط فرد را سنجیده، و‌ از او می‌خواهد که قوانین مربوط به درآمدش و توان‌ مالی حداقل دوازده ماه زندگی در پرتغال را، به اثبات برساند. متقاضی می‌تواند با بازکردن حساب بانکی در پرتغال و انتقال سرمایه در آن این قوانین را در مدت زمان کمتری اجرا کند. پس از اجرای این قوانین سفارت پرتغال برای فرد ویزای D7 صادر می‌کند‌.

پس از صدور ویزا شخص بازنشسته می‌تواند در پرتغال ساکن شود. اما اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال تنها با دریافت ویزای D7 انجام نمی‌شود. این ویزا در مرحله اول دارای دو ماه اعتبار خواهد بود. اما بازنشسته پس از ورود به پرتغال باید به اداره مهاجرت این کشور رجوع نماید و‌ ویزای خود را تمدید کند. اداره مهاجرت یک سال اعتبار را برای ویزا ثبت می‌کند.

 پس از گذشت یک سال ویزای  D7 شخص بازنشسته در دو مرحله ۲ساله دیگر نیز تمدید خواهد شد. پس از گذشت این پنج سال در سال ششم فرد موفق به اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال می‌شود، و می‌تواند کارت تابعیت و اقامت دائمی‌این کشور را اخذ کند.

اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای بازنشستگی پرتغال

گفتیم که ویزای بازنشستگی کشور پرتغال با نام ویزای D7 شناخته می‌شود. این ویزا پس از رجوع بازنشسته به سفارت پرتغال و درخواست اقامت این کشور، به او اهدا می‌شود. اما برای اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال و دریافت ویزای D7 این کشور، فرد باید برخی مدارک را نیز به سفارت تحویل دهد. این مدارک باید کامل باشند تا با درخواست صدور ویزای متقاضی موافقت شود.

 در زیر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای D7 پرتغال ذکر گردیده‌اند:

 • مدارک منابع مالی و ریز حساب بانکی
 • مدارک اقامت شامل رزرو هتل یا دعوت از طرف شخص ثالث
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • اظهار نامه شخصی
 • بیمه سلامت بین المللی
 • ترجمه سابقه بیمه
 • ترجمه مدارک مالیاتی
 • ترجمه رای یا حکم افزایش مستمری
 • ترجمه فیش واریز مستمری
 • کارت ملی و شناسنامه و کپی هردو
 • ترجمه حکم بازنشستگی
 • گذرنامه دارای اعتبار
 • ۲قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزای D7
آیا فرد می‌تواند با دریافت ویزای D7 پرتغال اقامت خانواده خود را نیز اخذ نماید؟

با اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال و دریافت ویزای  D7این کشور، فرد این امکان را دارد که اقامت دائم خانواده خود را نیز اخذ کند. شخص می‌تواند پس از اخذ اقامت درخواست صدور ویزا برای خانواده خود را بدهد. اما شخصی که بخواهد اقامت خا نواده‌اش را نیز اخذ کند، باید توان مالی بالاتری داشته باشد.

 در واقع به ازای هر نفر از خانواده متقاضی، مبلغ اثبات درآمد باید بیشتر باشد. مدت زمان اعتبار ویزای خانواده فرد نیز ابتدا دوماه خواهد بود و باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. خانواده شخص متقاضی نیز می‌توانند پس از گذشت پنج سال اقامت دائم کشور پرتغال را دریافت کنند. در واقع مهم ترین مزیت اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال می‌تواند دریافت اقامت به همراه خانواده باشد.

مزایای اخذ ویزای D7کشور پرتغال

دریافت ویزای بازنشستگی پرتغال شامل چند مرحله است که متقاضی باید انجام دهد. با دریافت این ویزا فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را برای خود و خانواده‌اش دریافت کند. اما مزایای اخذ این ویزا تنها به همین موارد ختم نمی‌شود. با دریافت ویزای D7 و اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال مزایای بی شماری شامل حال  بازنشستگان می‌شود.

در زیر چند مورد از این مزایا را نام برده‌ایم:

 • تحصیل رایگان فرزندان

یکی از مهم ترین مزایای دریافت ویزای D7 برای اقامت در کشور پرتغال، امکان تحصیل فرزندان در مدارس این کشور است. فرزندان فرد بازنشسته می‌توانند در کشور پرتغال به صورت رایگان تحصیل کنند. پرتغال دارای مدارس با سطح کیفیت آموزشی بسیار بالایی است.

 • امکان فعالیت کاری

فرد بازنشسته پس از اخذ اقامت در پرتغال  می‌تواند با دریافت مجوز فعالیت کاری نیز داشته باشد. در واقع  فرد می‌تواند در این  کشور به عنوان یک نیروی مستقل و متخصص کار کند. قابل توجه است که این امکان  در اکثر کشور‌های خارجی  برای بازنشستگان وجود ندارد.

 • دسترسی به بیمه سلامت
 • از دیگر مزایای مهم اخذ اقامت بازنشستگی پرتغال دسترسی به بیمه سلامت است. فرد متقاضی پس از اخذ اقامت این کشور می‌تواند به بیمه سلامت دسترسی داشته باشد. این مزیت باعث می‌شود که شخص و خانواده او بتوانند از خدمات  تامین اجتماعی استفاده کنند. به عنوان مثال بازنشستگان  خارجی  این امکان را خواهند داشت که در کشور پرتغال از خدمات درمانی به صورت رایگان استفاده نمایند.
 • دسترسی به حقوق قضایی

دسترسی به حقوق  قضایی را نیز می‌توان یکی از مهم ترین مزایای دریافت ویزای  D7به حساب آورد. در واقع با دریافت این ویزا فرد و خانواده او می‌توانند از خدمات  قضایی در کشور پرتغال  استفاده  کنند. به عنوان مثال در صورت بروز مشکل،  فرد می‌تواند در دادگاه‌های پرتغال طرح دعوا نماید و یا از حقوق خود دفاع کند‌.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *