معایب زندگی در پرتغال

معایب زندگی پرتغال چیست؟

امروزه اکثر افراد قصد مهاجرت به کشور‌های مختلفی را دارند. برخی از کشور‌ها امکانات رفاهی و سطح زندگی بسیار خوبی را برای مهاجرین فراهم می‌کنند. اما اگر بخواهیم صادقانه سخن بگوییم، در کره خاکی هیچ کشوری وجود ندارد که هیچ عیبی نداشته باشد. کشور پرتغال نیز یکی از کشورهای اروپایی بوده که سالانه پذیرش کننده مهاجرین زیادی است. زندگی در پرتغال نیز برخی معایب را برای مهاجرین به‌همراه دارد. در زیر معایب زندگی پرتغال را بیان نموده‌ایم:

  • بی کیفیت بودن خانه‌ها

یکی از معایب زندگی پرتغال بی‌کیفیت بودن خانه‌های این کشور می‌باشد. بخش عمده‌ای از خانه‌های حاشیه شهر‌های این کشور از امکانات زیادی برخوردار نیستند. این خانه‌ها اغلب بسیار قدیمی هستند‌. نکته مهم دیگر سرد بودن خانه‌های این کشور می‌باشد. معمولاً ساختمان‌ها برای استفاده در تابستان طراحی شده‌اند و سیستم گرمایشی ندارند. از این رو داخل خانه‌ها بسیار سرد است و گرم نمودن خانه نیز می‌توانند متحمل هزینه‌های زیادی شود.

  • دشوار بودن انس‌گیری با مردم

در کشور پرتغال شما به‌سختی می‌توانید برای خود یک دوست صمیمی پیدا کنید. در واقع مردم این کشور بسیار مهمان‌نواز هستند، اما نمی‌توانند با افراد خارجی به‌راحتی انس‌گیری نمایند. از‌این‌رو اگر زبان پرتغالی نیز بلد باشید باز هم به‌سختی می‌توانید وارد جمع‌های دوستانه در پرتغال شوید.

  • گران بودن لوازم مورد نیاز

از دیگر معایب زندگی در پرتغال می‌توان به گران بودن لوازم مورد نیاز زندگی اشاره نمود. در پرتغال هزینه خرید خورد و خوراک ارزان‌تر از دیگر کشور‌های اروپایی است. اما اگر بخواهید ماشین، لوازم برقی، بنزین، لوازم آرایشی و … را برای خود خریداری کنید، متحمل هزینه‌های زیادی خواهید شد.

آیا معایب زندگی پرتغال باعث عدم انتخاب این کشور برای اقامت توسط مهاجرین می‌شود؟

پرتغال یک کشور زیبا و پرطرفدار میان مهاجرین کشور‌های مختلف به‌شمار می‌رود. اما معایب زندگی پرتغال گاهی باعث می‌شوند که افراد از مهاجرت به پرتغال صرف‌نظر کنند. در‌واقع همه افراد وقتی به مهاجرت فکر می‌کنند، دوست دارند در بهترین کشور‌ها اقامت داشته باشند. اما معایب زندگی در پرتغال برای عده‌ای دیگر از مهاجرین اصلاً نا‌خوشایند نیستند.

در‌واقع بعضی از مهاجرین این معایب را در قبال مزایای بسیار زیاد زندگی در پرتغال می‌پذیرند و به این کشور مهاجرت می‌کنند. به توضیح  ساده‌تر اینکه افراد به پرتغال مهاجرت کنند یا نه کاملاً به سلایق و انتظارات آن‌ها بستگی دارد. اما اگر بخواهیم همه چیز را کلی در نظر بگیریم معایب اقامت و زندگی در پرتغال نتوانسته‌اند باعث صرف‌نظر مهاجرین از دریافت اقامت این کشور شوند. پرتغال سالانه ده‌ها هزار مهاجر را پذیرش می‌کند و این یعنی معایبی مثل کیفیت پایین خانه‌ها، انس گیری سخت با مردم و …نتوانسته‌اند مهاجرین را از ورود به این کشور باز دارند.

این به این دلیل است که زندگی در کشور پرتغال مهاجرین را از برخی مزایا مانند آینده شغلی عالی، تحصیل در دانشگاه های معتبر و …نیز بهره مند می کند. برای مثال یک دانشجو ترجیح می‌دهد در پرتغال زندگی و تحصیل نماید و مدرک معتبر خود را دریافت کند. حال در حین تحصیل ممکن است در خانه با‌کیفیتی سکونت نداشته باشد یا حتی هزینه‌های زندگی  برای او بسیار گران تمام شوند. اما دانشجو این معایب را می‌پذیرد  تا بتواند در پرتغال بهترین تحصیلات دانشگاهی را داشته باشد.

آموزش زبان پرتغالی
دشوار بودن یادگیری زبان پرتغالی

زبان پرتغالی در جهان جزو گروه زبان‌های بسیار سخت قرار گرفته است. یعنی اگر شما بخواهید این زبان را به‌خوبی یاد بگیرید باید مدت زمان زیادی آموزش ببینید. حال با صرف مدت زمان آموزش بازهم ممکن است زبان را به حدی آموزش ندیده باشید که بتوانید با مردم پرتغال ارتباط دوستانه برقرار کنید. شما برای زندگی در کشور پرتغال می‌بایست این زبان را آموزش ببینید. در نتیجه دشوار بودن یادگیری این زبان نیز از معایب زندگی پرتغال به‌حساب می‌آید.

البته اگر بخواهیم ساده‌تر بیان کنیم زبان پرتغالی به اندازه زبان های چینی، عربی و …پیچیده  نیست. اما یادگیری آن برای افراد مبتدی کمی زمان می‌برد. اکثر مهاجرینی که به کشور پرتغال وارد می شوند، این زبان را آموزش ندیده‌اند. این مهاجرین گاهاً حتی به‌قدری که رفع نیاز نمایند نیز پرتغالی بلد نیستند. از این رو می‌بایست برای زندگی در پرتغال این زبان سخت را آموزش ببینید. اگر در پرتغال ساکن باشید اکثر رویداد‌ها و مراسمات به زبان محلی پرتغالی برگزار می‌شوند. برای مثال اگر بخواهید به تئاتر، سینما، جشنواره و …بروید همه افراد به این زبان صحبت می‌کنند.

در پرتغال کمتر رویدادی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و اغلب از زبان پرتغالی محلی استفاده می‌کنند. در نتیجه این مسئله برای شمایی که قرار است در این کشور زندگی کنید ممکن است کمی سخت باشد. اما به هر حال یادگیری این زبان نیز می‌تواند برایتان مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. زبان پرتغالی زبان رسمی چند کشور دیگر نیز می باشد و تقریبا دویست و هفتاد میلیون نفر در جهان به این زبان صحبت می‌نمایند.

آیا نگرش استخدام افراد آشنا نیز از معایب زندگی پرتغال به‌شمار می‌رود؟

در پرتغال اکثر شرکت‌ها، ادارات و موسسات دارای نگرش استخدام افراد آشنا و پرتغالی می‌باشند. به توضیح ساده‌تر در این کشور بیشتر ترجیح می‌دهند افراد پرتغالی را استخدام نمایند. یعنی اگر کسب و کار جدیدی نیز در پرتغال راه اندازی شود، کار‌آفرینان ترجیح می‌دهند به‌جای افراد خارجی مردم پرتغال را استخدام نمایند. این نگرش در تمام کشور‌های دنیا مانند آمریکا، هند، چین، ژاپن، انگلیس و …نیز وجود دارد.  اما پرتغالی‌ها اعتقاد بیشتری به این مسئله دارند. از این رو این مسئله نیز می‌تواند از معایب زندگی پرتغال به‌شمار‌آید. فرض کنید که در پرتغال مشغول به زندگی هستید.

حال برای تامین هزینه‌های خود نیاز به کار و شغلی دارید که بتوانید با درآمد آن از پس مخارجتان بر‌بیایید. اما با وجود نگرش استخدام افراد آشنا، شما به‌سختی می‌توانید در پرتغال شغل پیدا کنید و به سر کار بروید. در واقع کمتر مجموعه‌ای پیدا می‌شود که افراد مهاجر خارجی را در این کشور استخدام کند. اما اگر با چند فرد در این کشور آشنایی داشته باشید می‌توانید از طریق  آن‌ها نیز در پرتغال استخدام شوید.

همچنین شما می‌توانید در این کشور از طریق بنگاه‌های کار‌یابی نیز درخواست استخدام دهید. در این صورت قطعاً برخی از شرکت‌هایی که مایل به استخدام نیروی خارجی هستند، با شما همکاری خواهند کرد. همچنین اگر استعداد، هنر فنی، مدرک تحصیلی و …خاص و معتبری داشته باشید، امکان دارد از سوی برخی موسسه‌های این کشور نیز به شما پیشنهاد کاری داده شود. اما به‌طور‌کلی این مسئله برای بسیار از افراد جزو معایب زندگی پرتغال به‌حساب می‌آید.

تیم مهاجرتی دکتر مهدی زاده در کنار شماست تا با هر شرایطی اقامت این کشور زیبا را به‌دست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *