نمایشگاه

نمایشگاه چیست؟

نمایشگاه به فضاهای بسیار بزرگ فروشگاهی گفته می‌شود،  که در قدیم با نام عرضه‌گاه نیز شناخته می‌شده‌اند. حتما شما نیز بارها عرضه‌گاه‌ها را در تلویزیون یا رسانه دیده‌اید و یا حتی در آن‌ها شرکت نموده‌اید. عرضه‌گاه‌ها فضاهای بسیار بزرگی هستند. در‌این فضاهای فروشگاهی صاحبان کسب و کار‌های مختلف،‌این فرصت را پیدا می‌کنند که کالا و خدمات  خود را عرضه کنند. برپایی و برگزاری عرضه‌گاه‌ها باعث می‌شود که صاحبان کسب‌و‌کار بتوانند،‌ایده‌های نوین  خود را در معرض نمایش قرار دهند. در‌این فضاهای فروشگاهی صاحبان کسب‌وکار‌ها اقدام به غرفه سازی می‌کنند.

غرفه یک فضای کوچک  فروشگاهی می‌باشد،  که به سبک مغازه‌های کوچک درون نمایشگاه ساخته می‌شود. صاحبان کسب‌وکار کالاهای خود در غرفه‌هایی که در عرضه‌گاه ساخته‌اند،  به نمایش می‌گذارند و به فروش می‌رسانند. حائز اهمیت است که عرضه‌گاه‌ها با قوانین خاصی برگزار می‌شوند. پس از برگزاری‌این فضا‌های نمایشی و فروشگاهی،  مشتریان برای بازدید از کالا و خدمات وارد غرفه‌ها خواهند شد. سپس  با خرید مشتریان از کالا و استفاده آن‌ها از صاحبان غرفه‌ها،  کسب‌و‌کار آن‌ها رونق می‌گیرد. در واقع برگزاری عرضه‌گاه‌ها مزایای زیادی را به همراه دارد.‌این مزایا  هم شامل حال مشتریان  و هم شامل حال صاحبان غرفه‌ها خواهند شد.

نمایشگاه داخلی

برگزاری عرضه‌گاه‌ها از اهمیت بسیاری  برخوردار است. فضا‌های نمایشگاهی یا همان عرضه‌گاه‌ها،  انواع مختلفی دارند. عرضه‌گاه با اهداف مختلفی برگزار می‌شوند و در آن ‌ها کالا یا خدمات متنوعی به نمایش گذاشته می‌شود. برای مثال عرضه‌گاه کتاب تنها مختص فروش و معرفی کتاب می‌باشد. یکی از انواع  نمایشگاه‌ها عرضه‌گاه داخلی می‌باشد.

انواع نمایشگاه‌ها
عرضه‌گاه‌های داخلی کدامند؟

عرضه‌گاه‌های داخلی نیز دارای زیر بخش‌های زیادی هستند.در زیر انواع عرضه‌گاه‌های داخلی را نام برده‌ایم:

  • محلی

عرضه‌گاه‌های محلی یکی از انواع محیط‌های نمایشگاهی می‌باشند.‌این نوع عرضه‌گاه‌ها در محل‌های خاص مانند یک شهر خاص برگزار می‌شوند. برای مثال در اسفند ماه در برخی شهر‌ها نمایشگاه لباس بهاره برگزار می‌شود.‌این نوع عرضه‌گاه  از نوع محلی می‌باشد. فضای عرضه‌گاه‌های محلی معمولا بسیار کوچک‌تر از انواع دیگر است.

  • منطقه‌ای

عرضه‌گاه‌های منطقه‌ای بزرگتر از عرضه‌گاه‌های محله‌ای هستند.‌این نوع فضاهای فروشگاهی معمولا در مراکز استان‌ها برگزار می‌شوند. به عنوان مثال عرضه‌گاه لباس در استان البزر یک عرضه‌گاه منطقه‌ای به شمار می‌رود.

  • ملی

یکی دیگر از انواع عرضه‌گاه‌ها،  عرضه‌گاه ملی می‌باشد.‌این نوع فضاهای فروشگاهی به ‌این دلیل برگزار می‌شوند که پیشرفت‌های علمی،  هنری،  فرهنگی،  بازرگانی،  صنعتی و …کشور‌ها به نمایش گذاشته شود. برگزاری نمایشگاه‌های ملی بسیار حائز اهمیت است و معمولا سالانه انجام می‌شود. در‌این نوع فضای فروشگاهی انواع کالا،   انواع خدمات و انواع مشاغل به نمایش گذاشته می‌شوند.  برای مثال عرضه‌گاه کتاب تهران یک عرضه‌گاه ملی است که پیشرفت‌های فرهنگی ما را به نمایش می‌گذارد.

  • انواع نمایشگاه‌‌های بین المللی

عرضه‌گاه‌های بین المللی یکی دیگر از انواع عرضه‌گاه‌ها می‌باشند.‌این فضاهای نمایشگاهی در متراژ بزرگتر و همینطور با تعداد غرفه بیشتر برگزار می‌شوند.‌این نوع عرضه‌گاه‌ها معمولا تعداد بسیار زیادی غرفه دارند و صاحبان کسب و کار‌ها از سراسر جهان در آن‌ها شرکت می‌کنند. در‌این عرضه‌گاه‌ها انواع محصولات،  خدمات، ‌ایده‌ها و ….در حجم بالا به مشتریان ارائه می‌شود. برای شرکت در عرضه‌گاه‌های بین المللی باید،  غرفه داران برترین تجهیزات را اجاره نمایند و بهترین کالا و خدمات خود را ارائه نمایند.‌این نوع عرضه‌گاه‌ها نیز انواع و زیر شاخه‌های مختلفی دارند. در زیر انواع نمایشگاه‌های بین المللی را نام برده‌ایم:

  • تخصصی

عرضه‌گاه‌های بین المللی تخصصی معمولا  برای ارائه برخی محصولات،   فناوری‌های خاص برگزار می‌شوند. در‌این نوع عرضه‌گاه‌ها  معمولا فناوری‌های تخصصی به نمایش گذاشته می‌شود. در عرضه‌گاه‌های بین المللی  معمولا دانشجویان یا متخصصان رشته‌های مختلف شرکت می‌کنند.‌این عرضه‌گاه‌ها برای عموم مردم مناسب نیستند.

  • اطلاعاتی

نمایشگاه‌های بین المللی اطلاعاتی معمولا به منظور رد و بدل دانش‌های جدید و تکنولوژی‌های نوین،  برگزار می‌شوند. مثلا عرضه‌گاه  انفورماتیک در کشور آلمان یک عرضه‌گاه بین المللی اطلاعاتی به شمار می‌آید. ‌این نوع عرضه‌گاه‌ها به طور معمول در هر دو سال یک بار در کشور‌های مختلف برگزار می‌شوند. اگر بخواهید در‌این عرضه‌گاه‌های بین المللی شرکت کنید لزوما باید اقدام به غرفه سازی و اجاره تجهیزات نمایید.

  • اختصاصی

نمایشگاه‌های اختصاصی برای پیشرفت اقتصادی میان کشور‌ها برگزار می‌شوند. برای برگزاری‌این نوع عرضه‌گاه‌های بین المللی باید  کشور برگزار کننده به عنوان میزبان از کشور مهمان دعوت کند. کشور مهمان نیز از عرضه‌گاه بازدید و کالای مورد نیاز خود را خریداری خواهد کرد.

نمایشگاه مجازی چیست؟

عرضه‌گاه‌های مجازی یکی دیگر از انواع فضاهای نمایشگاهی می‌باشند.‌این نوع عرضه‌گاه با استفاده از‌اینترنت برگزار می‌شود و در واقع یک عرضه‌گاه غیر حضوری به حساب می‌آید. در‌این نوع عرضه‌گاه کالا و خدمات افراد به واسطه اتصال‌اینترنتی به نمایش گذاشته می‌شود،  و کاربران زیادی از آن‌ها دیدن خواهند کرد. عرضه‌گاه‌های مجازی معمولا بازدید کمتری نسبت به عرضه‌گاه‌های حضوری دارند. اما برگزاری‌این نوع فضاهای نمایشی برای عرضه کالا و خدمات مخصوصا در دوران کرونا،  بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به‌این دلیل که مردم نمی‌توانند به علت شیوع کرونا به صورت حضوری به عرضه‌گاه‌ها مراجعه نمایند.

اما به طور کلی نمایشگاه‌های مجازی برخی معایب و مزایا را به همراه خواهند داشت. یکی از معایب‌ این نوع فروشگاه می‌تواند عدم خرید کالا به حجم زیاد باشد.  به‌این دلیل که برخی از بازرگانان و صنعتگران نمی‌توانند به صورت غیر حضوری از عرضه‌گاه‌ها خرید کنند.‌این افراد باید به صورت حضوری خرید خود را انجام  دهند. به همین علت ممکن است از نمایشگاه‌های مجازی خرید نکنند و حجم خرید کالا در‌این نوع عرضه‌گاه‌ها کاهش یابد. اما‌این نوع عرضه‌گاه‌ها برخی مزایا را نیز برای غرفه داران به همراه دارند. اولین مزیت برگزاری عرضه‌گاه مجازی‌این است که هزینه‌ها کاهش می‌یابند.

برای مثال غرفه دار معمولا نیاز به ساخت غرفه‌های بزرگ ندارد و می‌تواند کالای خود را به صورت ‌اینترنتی عرضه کند. همچنین نیاز به اجاره تجهیزات نمایشگاهی نیز نخواهد بود. در نتیجه می‌توان گفت هزینه‌های برگزاری نمایشگاه تقریبا به نصف می‌رسد. مزیت دوم نیز‌این می‌باشد که در وقت صرفه‌جویی می‌شود. در‌این نوع عرضه‌گاه  نیاز به ساخت غرفه‌های بزرگ،  قرار دادن تجهیزات نمایشگاهی و …نیست. در نتیجه باعث می‌شود که وقت زیادی برای برگزاری آن‌ها نیاز نباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *