چگونه برای ویزا عکس بگیرم؟

عکس ویزا

عکس ویزا چیست؟

ما برای اینکه بتوانیم به کشور های دیگر سفر یا مهاجرت کنیم، نیاز به ویزای آن کشورها داریم. در واقع ویزا مجوز ورود ما به کشورهای دیگر است. ویزا توسط سفارتخانه‌ها صادر می‌شود. ویزا سندی است که ورود ما را به کشور‌های دیگر جنبه قانونی می‌بخشد. حال برای  دریافت ویزا می‌بایست برخی مدارک را به سفارت ارائه دهیم. یکی از این مدارک عکس ویزا می‌باشد.  عکس ویزا به عکس شخص متقاضی صدور ویزا گفته می‌شود که با قوانین خاصی چاپ می‌شود. حال ما در این مقاله قصد داریم به مسئله چگونگی گرفتن عکس ویزا  برای پاسپورت کشور پرتغال بپردازیم.

 کشور پرتغال عکس ویزا را به عنوان یکی از مدارک مهم برای دریافت گذرنامه اعلام نموده است. یعنی بدون ارائه این عکس شما قادر به دریافت پاسپورت پرتغال نخواهید بود. اما سفارت پرتغال هر نوع عکسی را به عنوان عکس پاسپورتی از شما نمی‌پذیرد. سفارت پرتغال برخی قوانین را برای گرفتن عکس برای ویزا تعیین نموده است. برای گرفتن عکس ویزا باید این قوانین را رعایت کنید.

 چنانچه حتی یکی از قوانین و مشخصات تعیین شده برای عکس ویزا را رعایت نکنید، عکس مورد تایید قرار نمی‌گیرد. در حین گرفتن عکس می‌بایست از عکاس خود بخواهید که تمامی قوانین عکس پاسپورتی برای کشور پرتغال را رعایت نماید. این قوانین سخت نبوده، و عکاسان به راحتی می توانند در چند دقیقه، برایتان عکس پاسپورتی مورد تایید سفارت پرتغال را آماده کنند.

عکس ویزا

قوانین گرفتن عکس ویزای پرتغال

برای گرفتن عکس پاسپورت پرتغال رعایت قوانین الزامی است‌. شما می‌بایست عکس خود را به گونه‌ای ثبت کنید که تمام مشخصات عکس ویزای پرتغال را دارا باشد. در زیر قوانین مربوط به گرفتن عکس ویزا برای پاسپورت کشور پرتغال را شرح داده‌ایم:

پس زمینه عکس

پس زمینه عکس شما نباید رنگی یا مشکی باشد. پس زمینه عکس پاسپورت می‌بایست روشن باشد. برای مثال می‌توانید در کنار یک دیوار سفید بایستید  و عکس خود را ثبت کنید.

مدت زمان ثبت عکس

عکسی که برای ویزای پرتغال ارائه می‌کنید، باید جز جدید‌ترین عکس‌هایتان باشد. عکس شما می‌بایست نهایتا در شش ماه گذشته ثبت شده باشد. حتی اگر عکس مربوط به شش ماه گذشته باشد و شما در این شش ماه تغییری در ظاهر خود ایجاد کرده باشید، باید عکس جدید بگیرید.

نگاه به دوربین

وقتی برای ثبت عکس به عکاسی می‌روید باید دقیقا نگاهتان رو به دوربین باشد. نگاه به دوربین از قوانین گرفتن عکس ویزا برای کشور پرتغال است. همچنین دو طرف صورت شما می بایست کاملا در عکس واضح و مشخص باشد.

شفاف بودن عکس

عکس شما می‌بایست کاملا شفاف باشد. در برخی موارد دیده می‌شود که عکس‌های پاسپورتی شفافیت زیادی ندارند و تار گرفته می‌شوند. اینگونه عکس‌ها برای پاسپورت پرتغال قابل قبول نیستند. از این رو بهتر است عکس را با نور زیاد ثبت کنید، تا کاملا شفاف باشد.

اندازه سر و شانه متقاضی

سر و شانه متقاضیان پاسپورت پرتغال می‌بایست  بیشترین فضای عکس را اشتغال کند. برای مثال عکس باید به گونه ای ثبت شود که سر و شانه فرد حداقل هفتاد درصد آن را تشکیل دهد.

سایز عکس

سایز عکس شما می‌بایست ۳۲۰×۲۴۰ بوده و اگر کوچکتر باشد مورد تایید نخواهد بود.

ظاهر متقاضیان برای گرفتن عکس ویزا چگونه باید باشد؟

در بالا برخی قوانین برای ثبت عکس پاسپورت های کشور پرتغال را شرح دادیم. اما جدا از موارد  بالا برخی قوانین دیگر نیز در خصوص ظاهر افراد برای ثبت عکس پاسپورت وجود دارند. این قوانین تنها برای پاسپورت کشور پرتغال نبوده و ثبت عکس ویزا برای هر کشوری نیازمند رعایت این قوانین می‌باشد.

در زیر قوانین مربوط به ظاهر برای ثبت عکس ویزا را شرح داده ایم:

خانم هایی که بالای نه سال سن دارند باید در عکس ویزای خود حجاب کامل داشته باشند. داشتن آرایش نیز باعث تایید نشدن عکس شما می‌شود.

آقایان متقاضی می‌بایست در حین ثبت عکس لباس یقه دار بپوشند. چنانچه آقایان در عکس از کلاه، عینک، گردنبند و…استفاده کرده باشند، عکس ثبت شده تایید نمی شود. همچنین باید با مو و ظاهری مرتب عکس بگیرند.

استفاده از کلاه، عینک و …نیز برای خانم ها در حین ثبت عکس ویزا مجاز نیست.

تنها یک دسته از افراد می‌توانند در حین ثبت عکس پاسپورت خود از عینک استفاده کنند. این افراد نابینایان و کم بینایان هستند. استفاده از عینک‌ به دلیل نابینا بودن توسط این افراد حین ثبت عکس هیچ اشکالی ندارد.

برخی از آقایان دارای ریش بلند و به اصطلاح پرفسوری هستند.  دارا بودن این نوع ریش برای ثبت عکس پاسپورت هیچ اشکالی ندارد. اما می بایست گوش و پیشانی به صورت واضح در عکس افتاده باشند.

رنگ‌ لباس آقایان می‌بایست با رنگ زمینه عکس کاملا در تضاد باشد. برای مثال استفاده از رنگ های تیره پیشنهاد می‌شود.

زنان برای گرفتن عکس پاسپورتی نیازی به استفاده از چادر ندارند. در واقع زنان می بایست با استفاده از روسری، مقنعه و ….حجاب خود را حفظ کنند. حجاب باید به گونه‌ای باشد که گردی صورت آن ها کاملا مشخص باشد. رنگ مقنعه و لباس زنان نیز بهتر است تیره باشد.

عکس ویزا را کجا بگیریم؟

یکی از سوالاتی که اغلب در ذهن افراد مطرح می‌شود این است که عکس ویزای خود را کجا باید بگیریم؟ که پاسخ بسیار ساده است. در مرحله اول اولین مرکزی که عکس مناسب پاسپورت را برای افراد آماده می کند پلیس+۱۰می‌باشد. در  این مرکز کیوسک هایی قرار داده شده‌اند که عکاسان در آن ها فعالیت می‌کنند. شما می‌توانید با رجوع به این مرکز عکس مخصوص پاسپورت خود را گرفته و چاپ کنید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید به این مراکز رجوع کنید بازهم جای نگرانی نیست.

 امروزه در آتلیه‌های سراسر کشور عکاسان نحوه گرفتن عکس ویزا را آموزش دیده‌اند. از این رو می‌توانید با رجوع به آتلیه محل زندگی‌تان عکس پاسپورت خود را گرفته و ثبت کنید. همچنین اگر عکاس مورد نظرتان با نحوه گرفتن عکس پاسپورت آشنایی نداشته باشد، می توانید قوانین را برای او بخوانید. سپس از او بخواهید طبق این قوانین عکس شما را به ثبت برساند. در نتیجه کلی گرفتن عکس برای پاسپورت هیچگونه دشواری خاصی ندارد. شما با ساده ترین دوربین عکاسی و تجهیزات کم نیز می‌توانید عکس ویزای خود را به ثبت برسانید.

اما نکته ای که باید بسیار با آن توجه کنید ثبت عکس با وضوح و با کیفیت می‌باشد. پس حتما قبل از انتخاب عکاس به این مورد دقت نمایید. در نتیجه از این نظر جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود. دومین سوالی که در ذهن مهاجرین ایجاد می‌شود میزان هزینه گرفتن عکس پاسپورتی می‌باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم گرفتن عکس پاسپورتی هزینه زیادی ندارد. هزینه این نوع عکس نیز مانند دیگر عکس‌هایی است که در آتلیه‌ها دریافت می‌کنید. در نتیجه به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌توانید عکس پاسپورتی خود را به ثبت برسانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *